Czujnik maksymalnego poziomu szamba składa się z odbiornika który powinien być powieszony w miejscu które znajduje się niedaleko nas, może to być kotłownia, garaż raczej nie wiatrołap ponieważ odbiornik może i ma ładną obudowę ale posiada też kabel z zasilaczem a tego raczej nie chcemy oglądać lub goście odwiedzający nasz korytarz - wiatrołap.

Odbiornik widoczny poniżej w tym artykule posiada 3 diody sygnalizacyjne:

  1. Zielona - informuje że poziom cieczy jest na bezpiecznym poziomie
  2. Czerwona - informuje że ciecz w zbiorniku dotyka już sondy którą wcześniej zawiesiliśmy na wysokości kilkunastu centymetrów poniżej płyty górnej.
  3. Niebieska informuje że maksymalny poziom cieczy jest już osiągnięty ale alarm jest wyciszony

Mamy też dwa przyciski (ikona głośnika) - możemy za jego pomocą wyciszyć sygnał dźwiękowy Kolejnym przyciskiem C możemy włączyć sygnał ponownie.

Dioda czerwona świeci się cały czas do momentu aż poziom cieczy nie zejdzie poniżej sondy.

Co w komplecie?

  • Zasilacz
  • Odbiornik
  • Sonda
  • Instrukcja obsługi i montażu oraz gwarancja

Co należy dokupić?

  • Przewód dwużyłowy (zalecany ziemny)

Jak zamontować?

Na samym początku rzeczą najważniejszą jest położenie kabla dwużyłowego od zbiornika na szambo do miejsca gdzie zamontujemy odbiornik, tego przewodu nie ma w komplecie ponieważ uznaliśmy że każdy Klient potrzebuje różną długość przewodu, jedni kupują kabel ziemny, drudzy kabel zwykły np. 2x1,5mm i przewód dla bezpieczeństwa wkładają w peszel ochronny.

Kolejną rzeczą jest połączenie odbiornika z sonda za pomocą wspomnianego przewodu dwużyłowego. 

Ważną informacją jest fakt że od odbiornika do sondy nie będzie płynęło żadne napięcie, to przewóz masowy które po kontakcie z cieczą przewodzącą poinformuje odbiornik o zdarzeniu jakim jest maksymalny poziom szamba w zbiorniku.

Na jakiej wysokości powiesić sondę w zbiorniku

Odsłonięte od izolacji mosiężne elementy sondy powinny być wg. mnie powieszone 5cm poniżej otworu doprowadzającego ścieki. W lecie nic się nie stanie jeśli zbiornik będzie w 100% wypełniony szambem, natomiast w zimie podczas dużych mrozów warto wypompować szambo zanim ścieki staną w róże doprowadzającej ścieki, wtedy istnieje ryzyko że ścieki zamarzną w rurze i mogą ją rozsadzić.