Decydując się na instalację zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe należy dokładnie przemyśleć jak duży zbiornik jest nam potrzebny. Bardzo ważne jest, czy zbiornik będzie ciągle użytkowany, czy tylko sezonowo. Nie ma sensu przepłacać za duży zbiornik jeśli będziemy na naszej działce tylko w weekendy i to jeszcze w okresie letnim. Spokojnie w takiej sytuacji wystarczy nam zbiornik do 6m3 (6000 litrów pojemności).

Inaczej wygląda sytuacja jeśli jest to mieszkanie całoroczne. W teorii przyjmuje się średnie zużycie miesięczne ścieków na jedną osobę w granicach 2m3 (2000 litrów). Trzeba także pamiętać, że montując zbiornik ponad 10m3 będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę (niektórzy kupują jednak większe zbiorniki np. 12m3 ponieważ na dokumentacji do odbioru nie jest napisana pojemność zbiornika).
 

Zbiorniki do 10m3 jest tylko na zgłoszenie w gminie.


Kolejną rzeczą o której musimy pamiętać to możliwości wozów asenizacyjnych. Zbiornik trzeba dopasować pojemnością do możliwości wywozu nieczystości przez ""szambiarkę"". Prosta rzecz, wóz asenizacyjny przyjeżdża i wybiera za jednym razem cały zbiornik, nie zostawia nic w środku i nie wyjeżdża do połowy pusta.

Ponieważ najczęściej szambiarki mają pojemność 10m3 na domek całororoczny trzeba wybrać 10m3, na mieszkanie sezonowe można wybrać 4-6m3 ponieważ większy zbiornik zwrócił by się dopiero w dalekiej przyszłości.

Aby wybrać najlepiej - trzeba dowiedzieć się jaki wóz asenizacyjny zajmuje się wywozem w Państwa okolicy i taką pojemność wybrać!